8 juni, 2009 | Auteur: Hidde Middelweerd | Beeld: Hidde Middelweerd | Trefwoord: indonesie
Een batik patroon als tatoe
Dion (36), artiestennaam Durga, verdient in Indonesië zijn geld met zijn grote passie: tatoeages. Ondanks het feit dat Indonesië een streng gelovig land is, zijn tatoeages volgens hem mateloos populair. “Indonesiërs zijn verrassend open minded.”
Een passie voor kunst heeft Dion altijd al gehad. “Daar is mijn passie voor tatoeages ook uit ontstaan, denk ik”, zegt hij. Dion studeerde in 1998 af aan de kunstacademie van Jogjakarta. Hij week daarna uit naar Duitsland. Daar studeerde hij kunstgeschiedenis, maar maakte de studie niet af. “Ik had geen studie en geen werk, dus ik moest op zoek naar iets nieuws”, zegt Dion. “Toen ben ik naar Berlijn gegaan en daar kon ik al snel aan de slag als grafisch ontwerper.”
Dion had al snel door dat daar zijn hart niet lag. “Ik begon me steeds meer te realiseren dat tatoeages mijn droom zijn. Dus toen ben ik naar Amerika verhuisd om die droom te waar te maken.” Dion’s passie voor tatoeages kreeg vorm in Los Angeles, Californië. Daar kon hij in de leer bij Black Wave Tattoos. “Ik kocht de apparatuur die nodig is om tatoe-artiest te worden en ik ben gewoon gaan oefenen”, aldus Dion. “Bij Black Wave liepen enkele zeer gerenommeerde tatoe-artiesten rond en die hebben me erg geholpen.”
In 2007 moest hij Amerika echter verlaten, omdat hij zijn visum niet kon verlengen. Hij ging terug naar zijn geboorteland. Momenteel vertoeft Dion in Jakarta, wat hij ook als zijn thuisbasis ziet. “Hier werk ik en leef ik, maar ik moet minstens één keer per maand ontsnappen aan deze ‘betonnen jungle’. Het leven gaat mij hier iets te snel.”
In Indonesië zijn tatoeages volgens Dion mateloos populair. De vele aanvragen die hij krijgt variëren enorm. “Veel klanten gaan voor een religieus teken of een afbeelding uit een Indonesische mythe of legende. Ook afbeeldingen van Wayang (schaduwpoppen, red.) zijn erg in trek. De mensen hier zijn trots op hun geboorteland.” Dit is de stijl van tatoeëren waar Dion ook in gespecialiseerd is. “Ik laat me inspireren door de cultuur, mythes, folklore en symboliek van mijn geboorteland. De Indonesische cultuur is altijd terug te vinden in mijn tatoeages. Ik maak bijvoorbeeld ook decoratieve patronen, zoals je in batik ziet.”
Dion is erg trots op zijn stijl van tatoeëren. “Als je een tatoeage door mij laat zetten, weet je zeker dat hij uniek is.” Mede hierdoor baalt Dion van een trend die hij de laatste jaren opmerkt. De Westerse wereld wint steeds meer terrein in zijn geboorteland. “Indonesiërs willen steeds vaker Westerse symbolen, tekens en teksten op hun lichaam, omdat ze die dingen op televisie zien. Ik vind dat erg jammer en ik neem zo’n opdracht nooit aan. Ik ben geen copy-cat.”
Droom
Voor de toekomst hoopt Dion de Indonesische stijl van tatoeages te kunnen uitdragen aan de rest van de wereld. “Het is toch een stukje culturele erfenis en dat is erg belangrijk voor me.” Hier is hij nu ook al druk mee bezig. “Ik sta vaak op conventies om mijn werk te promoten. Dat is goed voor naamsbekendheid en natuurlijk mijn bankrekening”, aldus Dion.
Het geld dat hij op de conventies verdient, geeft hij weer uit aan research naar de Indonesische stijl van tatoeëren. Op deze manier blijft hij zich ontwikkelen. Hiervoor reisde hij een maand geleden naar de Mentawai eilanden, een eilandengroep aan de Westkust van Sumatra. Daar bestudeerde hij de locale stijl van tatoeëren om die zich eigen te kunnen maken. “Op de Mentawai eilanden wordt een oeroude, traditionele stijl van tatoeëren beoefend. Die wil ik maar al te graag aan mijn repertoire toevoegen.”
Dit artikel is voortgekomen uit Beyond (y)our World.
Meer weten? Zie: www.beyondyourworld.nl