18 december, 2011 | Beeld: Alex Wolf | Trefwoord: engeland

Kabila is na 10 jaar presidentschap weer herkozen

Tientallen Congolezen hebben afgelopen zaterdag in Londen hun ongenoegen geuit tegen de uitslag van de in hun ogen frauduleuze verkiezingen van Democratische Republiek Congo op 28 november. De zittende president Joseph Kabila (40) is na 10 jaar presidentschap weer herkozen. Zijn enige politieke tegenstander Etienne Tshisekedi (79) verwerpt de uitslag. Hij noemt zichzelf de rechtmatige winnaar van de verkiezingen.

Het hooggerechtshof van Congo heeft afgelopen vrijdag toch Joseph Kabila uitgeroepen tot winnaar van de presidentiële verkiezingen in het land. De waarnemersmissie van het Amerikaanse Carter-centrum heeft de uitkomst van de verkiezingen echter bestempeld als ongeloofwaardig. Zij zeggen bewijs te hebben dat er is gefraudeerd.

Hoewel de Congolese bodem rijk is aan grondstoffen, is het een van de armste landen ter wereld. De internationale hulporganisatie Caritas plaatste Congo in oktober 2010 zeer hoog op de lijst van de gevaarlijkste landen ter wereld. Sinds 1998 zijn er ruim 5 miljoen doden gevallen door oorlog en armoede. Er vinden op grote schaal verkrachtingen plaats.

De demonstranten in Londen zijn de gewelddadigheden in hun thuisland meer dan zat en zij hadden hun hoop gevestigd op Etienne Tshisekedi, maar die verloor de verkiezingsstrijd. De demonstranten zijn daarom boos op de Britse en Franse regering; deze zouden Joseph Kabila steunen. Volgens de demonstranten sluiten zij hun ogen voor verkiezingsfraude.

Op de internetsite van het Vlaamse dagblad de Standaard is in een bericht van 26 oktober te lezen dat Etienne Tshisekedi al dertig jaar oppositie voert in Congo. Tshisekedi heeft onder dictator Mobutu meerdere ministersposten bekleed, maar in 1980 kwam het tot een breuk tussen de twee. Twee jaar later stichtte Tshisekedi de Union pour la Démocratie et le Progrès Social (UDPS). In 1990, toen er weer meerdere partijen werden toegelaten, werd de UDPS een belangrijke oppositiepartij.

Gezien zijn hoge leeftijd is deze verkiezing Tshisekedi’s laatste strijd. Hij kampt met gezondheidsklachten. Volgens de Standaard zou hij aan suikerziekte of kanker lijden, daarover zijn de meningen verdeeld. Het Vlaamse dagblad sprak een verkiezingswaarnemer die “gezien zijn functie anoniem wilde reageren”.

“Tshisekedi lijkt de strategie van de verschroeide aarde toe te passen, maar niemand die zijn strategie eigenlijk begrijpt’, reageert een internationale verkiezingswaarnemer vanuit Kinshasa. ‘Hij sluit zichzelf uit, want deze negatieve campagne maakt hem na de verkiezing ook minder ministeriabel”, aldus de Standaard.

De UDPS geeft de strijd niet op. Voor de komende week hebben zij demonstraties in Congo aangekondigd.

Doneren

Door deze investering zorg ik ervoor dat de maker de volgende journalistieke productie realiseert.







Draag bij aan onafhankelijke makers

Onafhankelijke journalistiek begint bij makers die de tijd nemen om te luisteren, onderzoeken en verhalen menselijk te maken. Bij Small Stream Media staan die makers centraal: dichtbij, betrokken en vrij van commerciële druk. Met jouw bijdrage kunnen zij blijven publiceren, verbanden leggen en nieuwe stemmen laten horen. Je helpt eerlijke verhalen boven water te krijgen die anders onzichtbaar blijven. Draag bij aan onafhankelijke makers en bouw mee aan een platform waar kwaliteit, vertrouwen en impact voorop staan voor iedereen die betrokken is.