16 oktober, 2009 | Trefwoord: nederland
Acties tegen het Kraakverbod
Het kraakverbod is gisteren door de Tweede Kamer goedgekeurd. Zodra de wet van kracht wordt kunnen krakers maximaal een jaar celstraf riskeren. Daarnaast staat een maximale celstraf van twee jaar en acht maanden in het verschiet voor krakers die in groepsverband geweld plegen. In tegenstelling tot vorige week lieten gisteren een flink aantal demonstranten van zich horen op het Plein in Den Haag.
De protestanten hadden een tentenkamp opgesteld voor de Tweede Kamer om daarmee duidelijk te maken dat ze dakloos worden als ze hun kraakpanden moeten verlaten. Nadat er met stemmingen een politieke meerderheid voor het kraakverbod werd behaald, werd de sfeer op het Plein grimmig. Rond tien uur ‘s avond omsingelde de politie de demonstranten. Zij sommeerden de krakers het Plein te verlaten. De meeste krakers lieten toen de boel de boel.
Tientallen achterblijvers verzamelden zich echter voor het standbeeld van Willem van Oranje. Zij riepen leuzen als ‘idealen ontruim je niet, kraken gaat door’. Hierna kwam de Mobiele Eenheid (ME) in actie. Deze omsingelde de krakers en iedereen binnen die cirkel mocht niet meer vrijwillig vertrekken. Diegene die zich toch uit de omsingeling probeerde te onttrekken werd hardhandig teruggeduwd.
Een kraker plaste tegen het beeld van Willem van Oranje, waarna zijn urine naar mensen toestroomde die op de grond zaten. Toen iemand naast hem, hem erop aansprak dat hij de mensen daaronder moest waarschuwen antwoordde hij dat hij er schijt aan had. Ondertussen was de politie alle mensen aan het afvoeren. Hierbij werd de knuppel niet gespaard en kregen velen flinke klappen. De hardhandige aanhoudingen deed een aantal krakers besluiten om toch vrijwillig mee te werken, waarop zij op een rustige manier door de politie werden meegenomen.