20 december, 2009 | Beeld: Bianca de Wit | Trefwoord: nederland
Wat is de toekomst van kraakpanden?
Woongroep Ubica is gevestigd in wat misschien wel het bekendste kraakpand van Utrecht is. De bewoners genieten van een unieke locatie met uitzicht op de Dom. Wat zal ermee gebeuren als kraken definitief verboden wordt?
Het pand bestaat uit twee gebouwen. Het ene is een oud stadskasteel dat voor het eerst genoemd werd in 1319. Het tweede pand is een oude drukkerij uit 1865. In 1989 brandde het pand uit, het was toen in gebruik bij matrassenfabrikant Ubica. Twee en een half jaar later werd het gekraakt.
In het pand wonen vijf mensen en er verblijven regelmatig gasten. Er worden allerlei initiatieven ontplooid en gesteund, zo is er een informatiewinkel, een weggeefwinkel en een werkplaats. Eens in de maand wordt er gratis eten uitgedeeld.
Het is een unieke woongroep en een prachtig gebouw in Utrecht. De bewoners knappen het zo goed als mogelijk op, maar wat gebeurt ermee als de anti-kraakwet van start gaat? De eigenaar van het pand is onvindbaar en de bewoners zijn bang dat hun initiatieven uit het centrum van Utrecht verdwijnen.